Rodzaje trądziku. Jak leczyć poszczególne rodzaje trądziku

Trądzik to choroba skóry, wywołana zakażeniem bakteryjnym (główną rolę odgrywają w tym procesie bakterie Propionibacterium Agnes) w porach skóry, zapchanych wcześniej łojem w wyniku nadmiernego wydzielania przez skórę sebum. W zależności od występującego u nas rodzaju trądziku, zmiany skórne mogą objawiać się w inny sposób Mogą różnić się intensywnością, charakterem zmian, a także miejscem występowania na skórze. Diagnoza konkretnego rodzaju trądziku jest niezbędnym krokiem w walce z nim i  znacznie ułatwi skuteczne leczenie tej przypadłości. Wyróżnić można dwa rodzaje zmian trądzikowych:

Trądzik niezapalny

Rodzaje trądziku. Trądzik niezapalny jak leczyć

Trądzik niezapalny objawia się głownie poprzez pojawianie się na skórze zaskórników, które powstają poprzez powiększenie i zatkanie mieszków włosowych. Zaskórniki mogą się zagoić lub przemienić w formę trądziku zapalnego, czyli pryszcze.

Trądzik zapalny

Rodzaje trądziku. Trądzik zapalny jak leczyć

Trądzik zapalny powstaje gdy przerwana zostaje ścianka mieszka włosowego, w którym znajduje się zaskórnik. Podczas trądziku zapalnego pojawiają się podskórne grudki, charakteryzujące się stałą konsystencją oraz średnicą, zwykle nieprzekraczającą jednego centymetra. W zależności od specyfiki i wyglądu zmian skórnych przy trądziku zapalnym, wyróżnić można trądzik zapalny grudkowy, trądzik zapalny krostkowy i trądzik zapalny torbielowaty.

Grudki to forma charakterystyczna głównie dla trądziku młodzieńczego. Zmiany skórne przyjmują formy niewielkich twardych guzków, znajdujących się pod skórą. Często towarzyszy im zaczerwienienie miejsca wykwitu, bywają też bolesne.

Krostki to wykwit naskórny, wypełniony ropą. Ich średnica wynosi do 1cm, towarzyszy im zaczerwienienie okolic występowania zmian. Pomimo obiegowych opinii, krost nie należy pod żadnym pozorem wyciskać! Pomocna w ich przypadku może okazać się zwykła maść ichtiolowa, która pomaga w pozbyciu się ropy i przyśpiesza gojenie krostek.

Pojawianie się trądziku torbielowatego zwykle jest związane z zaburzeniami hormonalnymi. Przyjmują formę pojawiających się na skórze i pod nią charakterystycznych wykwitów wypełnionych ropą. Nieleczone zmiany mają tendencje do bliznowacenia i mogą pozostawiać na skórze trwałe ślady.


lek na trądzik Derminax

Już teraz sprawdź naszą UNIWERSALNĄ METODĘ NA TRĄDZIK, która pomoże Ci pozbyć się trądziku nawet w 3 miesiące, niezależnie od jego rodzaju!

Zdiagnozowanie rodzaju występującej u nas formy trądziku jest kluczowym krokiem w wyborze dalszej formy leczenia. W lżejszych formach trądziku stosowane jest głównie leczenie miejscowe, obejmujące traktowanie zmian maściami z antybiotykiem (najczęściej erytromycyna) oraz różnorakie zabiegi kosmetycznye, takie jak peelingi czy mikrodermbrazja.

W cięższych formach trądziku często przeprowadzana jest terapia antybiotykami doustnymi (najczęściej tetracykliny).  Zdarza się również, że lekarz prowadzący zaleca terapię hormonalną za pomocą tabletek antykoncepcyjnych. Często stosowane są też pochodne witaminy A zwane retinoidami, podawanymi bezpośrednio na skórę.

W leczeniu trądziku warto wybierać kosmetyki i suplementy, które można bezpiecznie przyjmować przy każdym rodzaju trądziku, mając gwarancję, że niezależnie od występującej u nas formy, zadziała on skutecznie. Przykładem jednego z nich jest Derminax, będący uniwersalnym i polecanym produktem, skutecznie radzącym sobie z każdym rodzajem trądziku. Suplement na trądzik Derminax jest również jednym z głównych elementów naszej UNIWERSALNEJ METODY NA TRĄDZIK, do zapoznania  z którą zachęcamy Cię już teraz, gdyż im szybciej rozpoczniesz skuteczne leczenie, tym szybciej będziesz się cieszyć zdrową cerą bez wyprysków! 🙂

 
Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *